Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A borsikafű

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Szalai Ilona dietetikus • MAGAZIN • 2015. május 23. 13:00
A borsikafű
Illóolajának köszönhetően antiszeptikus tulajdonságokkal rendelkezik
____Eredeti-borsikafu_johnvenaproduce.com.jpg

képünk illusztráció

Forrás: johnvenaproduce.com

A borsikafű a borsra emlékeztető illatú és ízű fűszernövény. Dél-Európában őshonos. Számos elnevezése létezik: csombor, borsfű, bécsi rozmaring, pereszlén, kerti izsópfű. Bors helyett, vagy annak kiegészítésére használható. Jellemzően káposztás, gombás, burgonyás ételekbe, savanyúságokba kerül. A borsikafű jól kiemeli a halak, a tojásos ételek, a sajtok ízét. A bazsalikomhoz és a majoránnához hasonlóan morzsolt állapotban kerül forgalomba, de zölden is használhatjuk. Diétás étrendekben is alkalmazható a borsikafű, mivel az erős feketeborsot lehet vele pótolni.

A főzés során, csak az utolsó percekben adjuk az ételhez, mert erős ízétől keserűvé válhat az étel. Illóolajának köszönhetően antiszeptikus tulajdonságokkal rendelkezik. A népi gyógyászatban gyomorerősítő, étvágyjavító, görcsoldó szerként alkalmazzák. De köhögés ellen, és alacsony vérnyomásra is ajánlott.


Székelykáposzta

1 kg savanyú káposzta
75 dkg sertéscomb
1 nagy fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
pirospaprika
2 teáskanál borsikafű
2 babérlevél

A hagymát az olajon megpároljuk, hozzáadjuk a kockára vágott húst, és fehéredésig pirítjuk. Rászórjuk a paprikát, a fokhagymát, megsózzuk, majd felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje, s takarékon, fedve főzzük. Amikor puha a hús, a káposztát ráterítjük a tetejére a levével együtt, majd megszórjuk borsikafűvel, hozzáadjuk a babérleveleket, majd lefedve, takarék lángon tovább főzzük. Amikor a káposzta megpárolódott, összeforgatjuk a hússal. Tálaláskor tejföllel gazdagítjuk.

Energia:       1460 kcal
Fehérje:        169 g
Zsír:            60 g
Szénhidrát:      42 g


Erdélyi töltött karaj

Hozzávalók (4 adag):
1 kg sertés rövidkaraj
20 dkg savanyú káposzta
1 db tojás
4 dkg rizs
10 dkg sonka
1 kávéskanál borsikafű
3 csipet bazsalikom
5 evőkanál napraforgó olaj
2 dkg sűrített paradicsom
1 dl száraz fehérbor
½  teáskanál cukor
1 dl víz

A rizst megfőzzük. A sonkát kisebb kockára vágjuk. A káposztát, ha túl savanyú, akkor kicsit átmossuk, jól kinyomkodjuk, és felaprítjuk. Egy tálban összekeverjük a tojással, a rizzsel,és a sonkával. Sózzuk, borsozzuk, borsikafűvel, bazsalikommal fűszerezzük.
A húst hosszában felszúrjuk, jók kitágítjuk a lyukat és a tölteléket belenyomjuk. A hús külsejét megsózzuk, majd forró olajban néhány perc alatt körben pirosra sütjük. Ezután tepsibe tesszük, és előmelegített sütőben 60-70 perc alatt puhára sütjük. (Ha kell, egy kis vizet öntünk alá.) A húst kiemeljük a tepsiből, a visszamaradt zsírt egy kis lábasba öntjük. A paradicsompürével és a liszttel 1-2 percig pirítjuk. Borral és egy kevés vízzel felöntjük és 2-3 percig forraljuk. A felszeletelt karajt ezzel a paradicsomos pecsenyelével tálaljuk.

Energia:        3020 kcal
Fehérje:       242,2 g
Zsír:          193,2 g
Szénhidrát:     44,8 g

Egészségükre!

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)