Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - 1,5 milliárd forint értékben indulnak fejlesztések a Szent István Egyetem Békés megyei campusain

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • O. Sz. • HÍREK • 2015. május 12. 18:30
1,5 milliárd forint értékben indulnak fejlesztések a Szent István Egyetem Békés megyei campusain
Uniós támogatásból hat projekt valósul meg az egyetem gyulai, békéscsabai és szarvasi campusán
____Eredeti-_DSC4910.JPG

a Szent István Egyetem békéscsabai campusán tartott sajtótájékoztatón

Fotó: Gyulai Hírlap – Oláh Szabolcs

A Szent István Egyetem összesen mintegy 1,5 milliárd forint, 100 százalékban vissza nem térítendő támogatást nyert konzorciumi partnereivel. Az Európai Unió és az Európai Szociális Alap által finanszírozott támogatás hat TÁMOP projekt keretében valósul meg Békés megyében – derült ki a Szent István Egyetem békéscsabai campusán tartott sajtótájékoztatón.

A hat projektet dr. Bíró Tibor, az egyetem Gazdasági, Agrár- és Egészségtudományi Karának dékánja mutatta be a jelenlévőknek.

____Eredeti-_DSC4930.JPG

A projekteket dr. Bíró Tibor dékán mutatta be

Az Interdiszciplináris nemzetközi kutatói teamek létrehozása Békés megyében című program célja a nemzetközi projektekhez kapcsolódó kutatócsoportok felállítása, valamint a kutatásmenedzsment fejlesztése a vízgazdálkodás, árvízvédelem és ásványvízipar területein. A 286 milliós támogatást nyert projekt az egészségfejlesztés (Gyula), geotermikus energia (Békéscsaba) és a mezőgazdálkodási vízgazdálkodás (Szarvas) területeket érinti. 

Több mint 390 milliót nyert el a Szakmai innovatív együttműködés a gyakorlatorientált képzésért című program, amelynek célkitűzése a Szent István Egyetem Békés megyei campusain folyó képzések kooperatív duális moduláris képzéssé történő átalakítása a gyakorlatorientáltság és a munkaerőpiac igényeinek kielégítésének illetően.

A Smart City innovatív kutatási hálózatok fejlesztése Gyula és Salgótarján városokban című, csaknem 280 millió forinttal támogatott program során a Smart City, azaz Kreatív Város elnevezéssel tudásközpontok mintamodelljét hozzák létre azzal a céllal, hogy a gazdaságfejlesztést ösztönözze az élelmiszeripar, az egészségipar és a turizmus területén. A program továbbá arról is szól, hogy hogyan lehet az egészséges élelmiszereket megfelelő márkával ellátni és az egészségturizmusba bevezetni.

58 millió forintból valósulhat meg A tudományos kutatói munka, valamint az életpálya korszerűsítése a Szent István Egyetem Békés megyei Campusain című program, amelynek jelentősége, hogy kutatóműhelyekkel, nyári akadémiák rendezésével, képzési programok fejlesztésével és szakdolgozók bevonásával létrehozza a Békés megyéből hiányzó tudományos utánpótlást.

A Tudás-Park a magas hozzáadott értékű iparágak fejlesztéséért Békéscsabán (nyomdaipar, gépipar, informatika) című program arra összpontosít, hogy a felsőoktatási intézmények és külső partnerek együttműködését hogyan lehet megalapozni, a tudásmenedzsment szolgáltatásokat kiterjeszteni, valamint szól bizonyos kiemelt kutatási területek kijelöléséről, illetve a vállalati igényekhez igazodó képzések kidolgozásáról. A program megvalósítására igényelt támogatás több mint 521 millió Ft.

Az Eötvös József Főiskola műszaki és közgazdaságtudományi alapképzéseinek vízügyi szakterületre orientált fejlesztése duális képzési rendszer bevezetésével című program az egyetem szarvasi campusához és a bajai főiskolán folyó mérnök- és vízügyi szakközgazdász-képzéshez kötődik, és elsődleges célja a mezőgazdasági vízgazdálkodás duális gyakorlatorientált képzésének előkészítése Békés megyében. A programra mintegy 30 millió forintot nyertek.

Dr. Tőzsér János, a Szent István Egyetem rektora beszédében hangsúlyozta: a nagy értékű támogatás által az egyetem a tudását naprakésszé tudja tenni, hiszen további képzések kiépítésére és továbbfejlesztésére nagy mértékben lesz lehetőség, ami tovább erősíti majd Békés megye gazdasági és társadalmi életét, ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a fejlesztések a helyi ipar és vállalkozások számára is hasznosak lesznek a térségben.

____Eredeti-_DSC4920.JPG

Gajda Róbert (középen): Békés megye fejlődése elképzelhetetlen erős felsőoktatás nélkül

Gajda Róbert, a Békés megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja kifejtette: minden résztvevő számára egyértelmű, hogy Békés megye fejlődése elképzelhetetlen erős felsőoktatás, valamint olyan programok nélkül, ahol a kutatásfejlesztés, az innováció, vagy az intézmények, önkormányzatok, vállalkozások, gazdasági szereplők együttműködése nincs a középpontba állítva.

- Békés megye tudásalapú gazdasági fejlődésének előmozdítása csak akkor következhet be, ha az oktatás és a kutatásfejlesztésre nagy hangsúlyt fektetünk – fogalmazott a kormánymegbízott, majd hozzátette, igyekeztek a projektelemeket úgy koordinálni, hogy az egyetem Békés megyei campusai ne versenytársként jelenjenek meg, hanem minden képzési forma erősödjön általuk.

Figler Kálmán, a Szent István Egyetem kancellárja szerint az idei esztendő egyik legfontosabb eredményének nevezte a hamarosan elinduló oktatás- és kutatásfejlesztési projekteket, hiszen ezeknek kulcsszerepük van abban, hogy minél több szinten és magasabb színvonalon tudják biztosítani az utánpótlást. Mint mondta, a békéscsabai, gyulai és szarvasi campus is hatalmas szellemi potenciállal rendelkezik, és az egyetem hallgatói a TÁMOP-os projekteknek köszönhetően bekapcsolódhatnak a szakmai vérkeringésbe, és a felvértezett tudással és szakmai gyakorlattal megvalósíthatják ötleteiket, álmaikat.

Szarvas Péter, Békéscsaba város polgármestere kijelentette, a hat elnyert projekt bizonyíték arra, hogy fennáll a kölcsönösség a gödöllői Szent István Egyetem és Békés megye között, valamint előrevetíti, hogy kapcsolatuk szorosabbá válik az elkövetkezőkben. Mint fogalmazott: megnövekedett az igény a diplomás fiatalabb korosztály iránt Békéscsabán és a megyében, és ehhez az utánpótlást a gödöllői egyetemmel való együttműködéstől várják.

____Eredeti-_DSC4940.JPG

Dr. Görgényi Ernő (középen): A gyulai felsőoktatási képzés életképes

Dr. Görgényi Ernő, Gyula város polgármestere hangsúlyozta, szoros együttműködésre volt szükség az egyetem és az önkormányzatok között, valamint az önkormányzatok egymás közötti viszonylatában is, hiszen a célokat egymásra tekintettel kellett megfogalmazni.

- Van egy érdekközösség az egyetem és városaink között, és ez nem más, minthogy a Békés megyei felsőoktatás jövőjét erősítsük, hiszen ez városaink népességmegtartó erejét nagyban jótékony irányba befolyásolja. Gyulán a felsőoktatás hagyományai a rendszerváltozás időszakáig nyúlnak vissza, és ezalatt a 25 év alatt több fenntartó működtette már a gyulai felsőoktatási intézetet. A jelenlegi Szent István Egyetem személyében egy jó gazdát ismertünk meg, akinek szemmel láthatólag fejlesztési szándékai vannak a jövőre nézve, ami rendkívül megnyugtató önkormányzatunk számára. Meggyőződésünk, hogy a gyulai felsőoktatási képzés életképes, hiszen piacképes diplomát ad, már csak azért is, mert kitűnő tudásbázisokra épül, tekintve a Békés Megyei Pándy Kálmán Kórház, vagy a gyulai turisztikai szektor szellemi potenciálját – fogalmazott Gyula város polgármestere.

Babák Mihály, Szarvas város polgármestere történelmi pillanatnak nevezte az eseményt, mert ennyi lehetőséget, illetve pénzt még nem kapott felsőoktatásra Békés megye. A városvezető továbbá reményét fejte ki, hogy a pályázatok és a bennük lévő munka megalapozza megyénk jövőjét, felsőoktatását és értelmiségi jövőképét, ezen kívül tudományos áttöréseket, praktikumokat dolgoz ki a Békés megye gazdaságának.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)