Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Konyhakerti kistitkok, avagy hogyan valósítsuk meg kertünkben étrendünk kaleidoszkópját

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • F. C. • HÍREK • 2015. május 04. 09:00
Konyhakerti kistitkok, avagy hogyan valósítsuk meg kertünkben étrendünk kaleidoszkópját
Pomázi Ferenc, a Gyulai Hírlap kertésze elárulja, mitől lesz szép és hasznos a konyhakertünk
____Eredeti-IMG_3315.JPG

Pomázi Ferenc: Fontos, hogy a kertekbe újra visszatérjen az élet

Fotó: Gyulai Hírlap – Fekete Cintia

Idén Gyula városa is csatlakozott a 2012-ben elindított A legszebb konyhakertek – Magyarország legszebb konyhakertjei országos programhoz. Az akció nem titkolt célja az otthoni gyümölcs- és zöldségtermesztés, az önellátás népszerűsítése. De milyen is egy szép konyhakert? A Gyulai Hírlapnak Pomázi Ferenc kertész árulta el a „titkot”.

– A program lényege, hogy a kertekbe újra visszatérjen az élet, a zöldség, a gyümölcs vagy akár a vágott virágnak való. A legjobb konyhakert az, amelyikből az étrendünk egész kaleidoszkópját meg tudjuk valósítani. Magunk termeljük a zöldségeket, a fűszernövényeket és a gyógynövényeket is – kezdte Pomázi Ferenc.

A szakember szerint egy egységes kert kialakításához a magunk szolgálatába kell állítanunk a veteményes élőlényeit is. A verseny elvárásai között a „madárbarát kert” kritérium is szerepel, melynek madáretetők, odúk segítségével könnyedén megfelelhetünk.

– A madarakon kívül ott van a földön sziszegő kis jószág, a sündisznó is, aki alapvetően ragadozó. Ő megérzi a felszín közelében lévő rovaroknak a zöngését, de képes elkapni az egeret is, ami kertünk egyik károsítója. Gyakran panaszkodnak a vakondra, de ez az állat igazából nem csinál kárt a veteményesben, persze a füvünket el tudja rondítani. El lehet őt ijeszteni mindenféle füstpatronnal vagy a lyuk kikaparásával. A giliszták jól átszellőztetik a talajt, és a humuszképzésben is nagy szerepük van – sorolta lapunknak a korántsem annyira kártékony kertlakók névsorát Pomázi Ferenc.

Mint kifejtette, előnyös lehet, ha van egy kis forrás- és talajszellőztetés is a kertben. A talajfertőtlenítés kapcsán viszont megjegyezte: csak szükség esetén ajánlatos. A versenyben részt vevő gazdák számára a szakember azt javasolta, hogy naplóban dokumentálják, mikor, milyen vegyszerrel permetezik növényeiket. A kertész a felesleges zöld anyag felhasználása kapcsán is hasznos tanácsokkal szolgált.

____Eredeti-IMG_3306.JPG

Pomázi Ferenc: A gyomok ellen a legjobb módszer a kapálás

– A korhadékot komposztálni kell. Fontos, hogy a komposzt ne rohadjon, hanem korhadjon! Ez egy olyan biológiai folyamat, amely a növény számára 100 százalékosan felvehető tápanyagot biztosít. Emellett viszont tudni kell, hogy nincs olyan zöldség, gyümölcs, amely nélkülözni tudná a szerves trágyát – részletezte Pomázi Ferenc, majd hozzátette, a gyümölcsfák gondozását illetően a növényvédelem, a permetezés az elsődleges, de metszeni, irányítani is kell a fákat.

A gyomok ellen gyomirtó permetezést is alkalmazhatunk – éppúgy a kertkultúrában, mint a pázsiton –, ám a gazok eltávolításának legjobb módszere még mindig a kapálás, ami meglazítja a talajfelszínt, ugyanakkor biztosítja a szellőzöttséget. Pomázi Ferenc szerint egy rendezett, egységes, madárbarát, komposzttal rendelkező és szeretettel gondozott kert jó eséllyel indulhat a hazánk legszebb konyhakertje címért.

Pomázi Ferenc a program kapcsán hozzáfűzte, az emberek hosszú idő után lassacskán újra nyitnak a kertművelés felé, ami több szempontból is jelentős. Egyrészt hozzájárul a saját konyhánk finanszírozásához, az egészségünkhöz, általa önmagunkat és a körülöttünk élő növény-, állatvilágot is megismerhetjük, a „magunk termelte sikerélmény” pedig igazi gyógyszerként hat az emberre.

 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)